Hobby novinky v sortimentu 2017/18 – osivo a semena zeleniny

7. 2. 2018

Hobby novinky v sortimentu 2017/18 - osivo a semena zeleniny SEMO

Hobby osivo a semena jsou určené hlavně pro zahrádkáře a všechny ty, pro které je pěstování koníčkem. Nejdůležitější částí sortimentu společnosti SEMO jsou osiva zeleniny, zejména nové odrůdy semen rajčat, paprik, salátů, okurek nakládaček i salátovek, cuket, mrkví, petrželí, cibulí, fazolí a hrachu zahradního. Stejně jako pro každou sezónu i pro nadcházející Vám přinášíme novinky z našeho sortimentu osiva zeleniny.

Hobby novinky v sortimentu 2017/18 – osivo a semena zeleniny

Z vlastního šlechtění Vám nabízíme zahrádkáři velice žádaná malá lahůdková rajčátka JahodoTigrino, která najdete v naší kolekci Pro mlsné jazýčky. Sortiment rajčat nyní ještě rozšíří Blumko, jehož plod je oválného tvaru, a odrůda Pithagora F1, typické beeftomato.

Kolekci cibulí jsme obohatili o odrůdu Karminka, ranou odrůdu s cibulí elipsovitého tvaru určenou ke střednědobému skladování. Z kořenové zeleniny Vám nabízíme petržel Efez, která obohatí sortiment kolekce MAXI. Jedná se o úrodnou odrůdu, která má výborný zdravotní stav, a proto je vhodná ke dlouhodobému skladování.

Milovníky extra pálivých papriček potěší doplnění barevné řady odrůdy Habanero o papričku Habanero White. A u paprik ještě zůstaneme. Třeba Vás zaujme odrůda Spiralus, což je tenký „beraní roh“ typu Edes Spiral vhodný ke sterilaci celých plodů bez předchozího odstraňovaní semen. Nabídku hrachu zpestří odrůda Johan, která Vám připomene naši velice známou odrůdu Oskar, jen s tím, že úrodu budete sklízet zhruba o 14 dnů později.

Od šlechtitelské rodiny Hrubešových naleznete v našich novinkách ředkvičku Katrena F1. Jde o velmi ranou odrůdu, určenou pro celoroční pěstování, s vysokou odolností proti vybíhání. Dále i v sortimentu kedlubnů najdete od Hrubešových hybridní modrý Purpuran F1. Kedluben určený především pro jarní a podzimní pěstování má mohutnější habitus a je vysoce odolný proti dřevnatění. Nesmíme opomenout druhou odrůdu růžičkové kapusty pojmenovanou Danet F1, která je polopozdní, výrazně nižší, ale pevnější stavby. Také v sortimentu řapíkatého celeru Vám nabízíme druhou odrůdu s názvem Merlin, se vzpřímeným tmavě zeleným listem. Pro jeho vysokou odolnost k vybíhání ho doporučujemek celoročnímu pěstování. Nabídku máslových tykví osvěží odrůda Laura. Její plod o hmotnosti 1 až 1,5 kg má malý semeník umístěný pouze v „hlavě“ a příjemnou oříškovou chuť. Do kolekce Nektar párty jsme doplnili svazenku shloučenou Fiona.

Všechny hobby novinky v sortimentu osiva a semen najdete v samostatné kategorii Novinky v sortimentu 2017/2018.

Kedluben Purpuran F1 (0367)

Hobby novinky v sortimentu 2017/18 - Kedluben Purpuran (0367) Hybridní modrý kedluben, který je asi o 10 dnů ranější než Modrava F1. Má mohutnější habitus a větší kulovitou bulvu s velmi vysokou odolností k praskání, dřevnatění i zelenání. Dužnina je velmi jemná a chutná. Purpuran je především určen pro polní pěstování na jaře i na podzim.

Celer Merlin (0443)

Hobby novinky v sortimentu 2017/18 - Celer Merlin (0443) Raná odrůda řapíkatého celeru s dlouhými vzpřímenými řapíky. Konzumní částí jsou právě vybělené řapíky ze středu rostliny. Je určena pro letní až podzimní sklizeň. Jeho podstatnou předností je i vysoká tolerance k septorióze a velká odolnost k vybíhání do květu. Doporučujeme hustší spon 30 x 20 až 25 cm a organické hnojení. Při pravidelné závlaze a přihnojení dusíkem poskytuje vysoké výnosy vybělených a křehkých řapíků. Vysazujeme v polovině května, jakmile pomine riziko přízemních mrazíků. Namrznutí mladých rostlin při výsadbě způsobuje jejich vybíhání.

Cibule Karminka (0549)

Hobby novinky v sortimentu 2017/18 - Cibule Karminka (0549) Odrůda jarní cibule vytvářející podlouhlé, tupě zakončené cibule, je ideální pro krájení na kolečka. Slupka je karmínové červená a dobře přiléhá. Dužina je velmi jemná, bílá, pevná, s karmínově červeným probarvením mezi jednotlivými suknicemi, výborné pikantní chuti. Odrůda je středně skladovatelná. Výnos a intenzita vybarvenosti jsou na světové úrovni. Vynikající salátová cibule vhodná především pro konzum v syrovém stavu. Při zpracování vyššími teplotami dochází k nežádoucí změně barvy.

Hrách setý dřeňový Johan (1042)

Hobby novinky v sortimentu 2017/18 - Hrách setý dřeňový Johan (1042) Moderní, středně raná a vysoce výnosná odrůda s dlouhým, rovným, ostře zakončeným luskem, ve kterém je v průměru 7 – 8 velkých tmavě zelených zrn. Stejně ranou odrůdu Radovan předčí jak výnosem, tak i lepším zdravotním stavem. Je rezistentní k padlí hrachovému, k fusáriovému vadnutí a k virové mozaice hrachu přenosné semenem PSbMV (Pea Seed-borne Mosaic Virus). Pěstitelsky by měl sklizní navazovat na oblíbenou odrůdu Oskar a prodloužit dobu sklizně.

Kapusta růžičková Danet F1 (1525)

Hobby novinky v sortimentu 2017/18 - Kapusta růžičková Danet F1 (1525) Polopozdní odrůda nižšího až středního vzrůstu. Díky nižšímu vzrůstu je odolnější k vyvracení. Rostliny jsou silně olistěné s mohutnou vrcholovou růžicí. Zelené až tmavě zelené listy dobře chrání růžičky před mrazem. Růžičky jsou velmi pevné, na řezu žluté, se středně dlouhým a silnějším vnitřním košťálem. Růžičky jsou na rostlině nahoře menší a směrem dolů se zvětšují.

Okurka setá salátová Marlen F1 (2409)

Hobby novinky v sortimentu 2017/18 - Okurka setá salátová Marlen F1 (2409) Velmi raná polní salátová okurka s vyrovnaně probarveným tmavě zeleným plodem. Rostlina je středního až bujného vzrůstu s tmavě zeleným plodem. Rostlina je středního až bujného vzrůstu s převážně samičím kvetením. Pro dobrou násadu potřebuje opylení. Plody o délce 18 – 20 cm jsou nepřerůstající a geneticky nehořké. Je vhodná pro polní pěstování i fóliovníky. Mezi její přednosti patří vysoká násada tvarově i barevně vyrovnaných plodů a výborný zdravotní stav – rezistence k virové mozaice okurek (CMV), černi okurek i antraknóze a vysoká tolerance k padlí okurkové.

Paprika roční sladká Spiralus (2512)

Hobby novinky v sortimentu 2017/18 - Paprika roční sladká Spiralus (2512) Tenký beraní roh typu Edes Spiral. Plody jsou 20 – 25 cm dlouhé, v technické zralosti smetanové a v botanické zralosti červené barvy. Odrůda je vhodná zejména ke sterilizaci celých plodů bez předchozího odstranění semen. Spiralus se velmi dobře stáčí do pětilitrových sklenic (nepraská). V porovnání se svým maďarským konkurentem má Spiralus mírně vyšší vzrůst a delší plody. Před konzervací doporučujeme nechat lusky papriky po sklizni dva dny zavadnout. Zvýší se tím jejich odolnost k praskání při skládání do sklenice.

Paprika roční pálivá Habanero White (2550)

Hobby novinky v sortimentu 2017/18 - Paprika roční pálivá Habanero White (2550) Doplňuje kolekci Habanero o další barvu. Paprika je v technické zralosti bílá a v botanické přechází do bělorůžové. Je určená pro sklizeň v technické, bílé zralosti. Papričky jsou 4 – 5 cm velké a velmi dekorativní. Jsou silně pálivé SHU 400 000. Rostliny mají vyšší vzrůst a bohatě se větví.

Petržel zahradní kořenová Efez (3006)

Hobby novinky v sortimentu 2017/18 - Petržel zahradní kořenová Efez (3006) Středně raná a svým využitím univerzální odrůda kořenové petržele. Její kořeny jsou velmi hladké, vyrovnané, se svěží barvou. Díky výbornému zdravotnímu stavu je Efez vhodná k dlouhodobému skladování. Výrazná tolerance k padlí i alternáriu činí Efez ideální i k celoročnímu svazkování. Pro normální velikost kořenů doporučujeme standardní výsev 100 semen na m2, na řidší výsev 80 semen na m2 reaguje vytvořením maxi kořenů vhodných i na sušení a mražení.

Rajče tyčkové Pithagora F1 (3224)

Hobby novinky v sortimentu 2017/18 - Rajče tyčkové Pithagora F1 (3224) Rajče s obřími plody biftekovitého typu dosahující hmotnosti 400 až 500 g. Jsou vhodná jak pro čerstvý konzum (skvěle se hodí do salátů či sendvičů), i na pečení. Odrůda je středně pozdní, vhodná pro pěstování ve folnících, sklenících i polních podmínkách.

Rajče tyčkové Blumko (3274)

Hobby novinky v sortimentu 2017/18 - Rajče tyčkové Blumko (3274) Poloraná odrůda s plody oválného (švestkového) tvaru o váze 50 až 80 gramů. Plody jsou tolerantní k praskání, předčasnému opadu a vhodné k delšímu skladování. Blumko je určené ke sklizni jednotlivých plodů, můžeme sklízet i celé vijany. Plody jsou vhodné pro přímý konzum a na saláty, tak na vaření, jako např. boloňskou omáčku. Odrůda je tolerantní k plísni rajčatové. Vhodné pro pěstování na poli, ve folníku i ve skleníku.

Rajče tyčkové Jahodo (3279)

Hobby novinky v sortimentu 2017/18 - Rajče tyčkové Jahodo (3279) Název této rané odrůdy tyčkového rajčete vychází z tvaru a velikosti jeho plodů. Ten je opravdu jahodový s typickým žebrováním. Plody o hmotnosti 16 – 20 g jsou výtečně sladké chuti, ale přitom dlouhodobě skladovatelné a velmi odolné k praskání. Jahodo vytváří větvený vijan plodů s násadou 16 a více plodů na vijanu. Je určeno především ke sklizni jednotlivých plodů. Jedná se o výnosné rajče, které netrpí předčasným opadem plodů. Vhodné pro pěstování na poli, ve folníku i ve skleníku.

Rajče tyčkové Tigrino (3284)

Hobby novinky v sortimentu 2017/18 - Rajče tyčkové Tigrino (3284) Velmi rané cherry rajče s mimořádně chutnými plody o průměru 2 cm a hmotnosti 16 – 20 gramů. Tigrino má pruhované (zebrované) zeleno hnědé plody, na řezu jsou tmavě červené až červeno hnědé. Vyniká sladkou, aromatickou chutí. Rajče vhodné pro pěstování na poli, ve folníku i ve skleníku.

Ředkvička Katrena F1 (3448)

Hobby novinky v sortimentu 2017/18 - Ředkvička Katrena F1 (3448) Raná hybridní ředkvička vhodná pro celoroční pěstování s nízkou pevnou natí a jemným kořínkem. Mohutná kulovitá bulvička je tmavě červená, dužnina je jemná a křupavá. Tento hybrid je určen především pro rané polní pěstování s využitím zakrývání netkanou textilií a pro podzimní sklizně ze srpnových a záříjových výsevů. Je odolná k vykvétání a tím pádem vhodná pro letní výsevy.

Tykev muškátová Laura (4053)

Hobby novinky v sortimentu 2017/18 - Tykev muškátová Laura (4053) Máslová tykev s malými hruškovitými plodem světle zelené, později okrové barvy o hmotnosti 1 – 1,5 kg. Malý semeník je umístěn jen v hlavě plodu. V časné zralosti je dužnina krémově bílá až světle žlutá, s máslově ořechovou chutí, obsahuje malé množství semen, v plné zralosti je jasně oranžová. Dužnina je máslové konzistence a příjemné oříškové chuti. Další předností této odrůdy je její ranost. Násada na rostlině je 3 – 5 plodů. Používá se ke konzervování, syrové mladé plody jsou vhodné na přímý konzum, různé kuchyňské úpravy, je vynikající na polévky a vhodná i k přípravě salátů.

Salát listový Roset (3869)

Hobby novinky v sortimentu 2017/18 - Salát listový Roset (3869)Poloraná odrůda listového salátu s načervenalými, pevnými, hrubě zkadeřenými listy typu Reddish Fire. Je určený především pro přípravu míchaných salátů, a to již od vytvoření 5 až 7 pravých listů až do počátku vybíhání hlávek tvořených růžicí volně seskupených listů. Je vhodný zejména pro jarní a podzimní polní pěstování.

Hobby novinky v sortimentu 2017/18 – osivo a semena SEMO

Facebooktwittergoogle_plus