Hobby novinky v sortimentu – osivo a semena květiny letničky

17. 1. 2017

Hobby novinky v sortimentu - osivo a semena květiny letničky SEMO

Květiny letničky jsou ozdobou každé zahrádky, kde je dostatek slunce, a zpestří zahradu až do podzimu. Skrývají v sobě tolik barev, tvarů a množství využití. Životní cyklus květiny letničky od výsevu po uhynutí trvá jeden rok. Letničky mají široké uplatnění, používají se do kytic a vazeb květin, k výsadbě mezi květiny trvalky – do skalek, hodí se i na sušení, některé ozdobí domácnost listem i plodem.

Květiny letničky

Letničky potřebují hlavně dostatek světla a z počátku růstu i pravidelnou závlahu. Pro výsev se doporučuje lehčí propustná zemina, jílovité a mokré půdy nejsou příliš vhodné a mohlo by dojít k zahnívání kořenových krčků. Osivo květin letniček vyséváme do odpleveleného a kyprého záhonu do řádků nebo do špetek, lehce zasypeme a přimáčkněte. Až květiny narostou, můžeme je protrhat, aby se netěsnili na sebe, hlavně v případě vzejití více květin na jednom místě. Letničky s drobnějšími semeny je dobré předpěstovat, např. v truhlíku se substrátem a udržovat ho vlhký, a současně zajistit cirkulaci vzduchu větráním, aby nedošlo k zahnívání. Následně rostliny přesadit do sadbovačů nebo květináčů, nechat je narůst do sazenic, aby se daly po týdnu až dvou vysadit ven.

Osivo a semena květiny letničky

Velikost sortimentu květin letniček společnosti SEMO a.s. potěší každého zahrádkáře. Rozmanitost barev květin, výška rostlin, doby kvetení letniček i jejich následné užití do vázy nebo suché vazby jsou jen některé z důvodů, proč obohatit pěstování zeleniny na zahrádce i o okrasnou část, o květiny. Piktogramy na přední straně sáčku nám napoví, jaké stanoviště je pro kterou květinu letničku vhodnější, jde-li o popínavou rostlinu či vhodnou na následné sušení. Dalším údajem na přední straně sáčku je i orientační výška, kterou rostlina při optimálních podmínkách doroste. Volbou správných květiny letniček docílíme toho, že nám naše kvetoucí zahrádka může dělat radost po celý rok.

Hobby novinky v sortimentu – osivo a semena květiny letničky

V novinkách jsme nemohli zapomenout ani na květiny. V bohatém sortimentu slunečnic doposud chyběla typicky nádobová odrůda. Napravujeme to kompaktní odrůdou Ballad F1, trpaslíkem mezi slunečnicemi. V kolekci, určené pro naše mazlíčky, je nově Tráva pro kočky červená s osivem purpurové pšenice odrůdy Karkulka. O tom, že v krajině mizí včely a opylovači, bylo již řečeno a napsáno hodně. Významně se na tom podílí i skutečnost, že pro ně není dostatek pastvy. Pokud vytvoříte podmínky pro pastvu motýlů, včel a čmeláků, budete překvapeni, kolik se této užitečné havěti objeví. A my, kromě nezanedbatelného pocitu, že jsme udělali něco prospěšného, se budeme moci kochat krásou čmeláků, motýlů a koneckonců i včel. Přicházíme tedy letos s novou kolekcí Nektar párty, která je pro letošní rok složená ze čtyř položek: směsi pro včely, směsi pro čmeláky, směsi pro motýlysvazenky. U směsí se vždy jedná o speciální směs atraktivních medonosných rostlin, určených pro jarní výsevy, s cílem zajistit biologickou rozmanitost s delší dobou kvetení. A kvetoucí svazenka navíc, ta je sama o sobě darem pro všechny opylovače.

Brutnák lékařský (9071)

Hobby novinky v sortimentu - Brutnák lékařský (9071) Brutnák lékařský (Borago officinalis) je statná, rychle rostoucí medonosná bylinka s blankytně modrými květy, nenáročná na pěstování. Vyséváme v dubnu přímo do půdy. Brutnák je známý již od středověku jako kuchyňská zelenina do zeleninových salátů, jeho využití v kuchyni je velmi rozmanité. Květy brutnáku promění obyčejný salát v opravdový skvost. Zkrášlí krajíc chleba se sýrem, pomazánkou či paštikou. Efektní je zamrazit květy do kostky ledu a použít je do osvěžujícího letního koktejlu. Obalením v bílku s práškovým cukrem z nich vznikne působivá ozdůbka dortu, můžeme je použít také do želé na zákusku. Plně otevřené květy sbíráme po celé léto. Dlouho však nevydrží čerstvá, k pokrmům je přidáváme až úplně nakonec. Brutnák lékařský je cennou nektarodárnou a pylodárnou bylinou s dlouhou dobou kvetení.

Tráva pro kočky červená (9318)

Hobby novinky v sortimentu - Tráva pro kočky červená (9318) Kočky potřebují trávu k dobrému zažívání, slouží k odstranění kočičích bezoárů z žaludku a střev. Osivem v případě tráva pro kočky červená je vysoce kvalitní purpurová pšenice odrůdy Karkulka. Výzkum Mendelovy univerzity v Brně prokázal v zrnu vyšší obsah přírodních barviv (anthokyanů a karotenoidů), která mají antioxidační účinky a organismus chrání před volnými radikály v těle. Standardní a oblíbené balení pro domácí mazlíčky tráva pro kočky obsahuje osivo ječmene. Vyséváme do misky na tenkou vrstvu substrátu a pěstujeme na světlém místě. Optimální je vysévat opakovaně ve 2 až 3 týdenních intervalech.

Slunečnice roční Ballad F1 (9272)

Hobby novinky v sortimentu - Slunečnice roční Ballad (9272) Novinka letošního jara, slunečnice roční Ballad F1, je kompaktní slunečnice do nádob, zařazená do kolekce MINI zahrádka. Je opravdovým trpaslíkem mezi slunečnicemi. Vyséváme ji přímo do květináčů o průměru 10 cm a výšce 13 cm nebo můžeme ve větším květináči či truhlíku udělat i skupinovou výsadbu. Květy této květiny letničky jsou světle zlato-žluté s tmavšími bronzovými středy, listy mají lesklou zelenou barvu. Květy netvoří pyl, jsou tedy vhodné i pro alergiky. Květuschopné rostliny dorostou své maximální velikosti přibližně za tři měsíce.

Směs pro včely (9945)

Hobby novinky v sortimentu - Směs pro včely (9945) Směs pro včely je speciální směs atraktivních medonosných rostlin zařazená do kolekce Nektar párty, určená pro jarní výsevy osiva. Cílem je zajistit biologickou rozmanitost s delší dobou kvetení pro včely. Směs vyžaduje slunné stanoviště, dorůstá do výšky přibližně 80 cm. Základem směsi osiva je řepka, hořčice, svazenka, komonice, brutnák, ředkev a další pro včely atraktivní plodiny. Vyséváme ji od března do konce dubna, nejlépe na slunečné stanoviště. I pozdější výsevy semen, v průběhu května, nám zakvetou, ale ne již tak bohatě jako včasné řádné výsevy osiva. Optimální výsev semen je 20 až 30 gramů na 10 m2. Kvetení probíhá od května do září. Výsevem směsky pro včely medonosné, byť někde na okraji zahrádky, pomůžeme přírodě zajistit dostatečnou pastvu pro včely. A nejen pro ně. Na své si přijdou i různí další opylovači, jako včely samotářky a samozřejmě čmeláci. Pomůžeme–li včelám, čmelákům, motýlům a jinému opylujícímu hmyzu přečkat období, kdy je příroda skoupá na zdroje výživy, odmění se svou činností v květech kulturních i planě rostoucích rostlin po celou vegetační sezonu, pomohou nám zajistit budoucí úrodu ovoce, zeleniny i mnohých zemědělských plodin a také zajistí pestrost naší přírody. Správná a všestranná zahrada by měla včelám nabídnout kvetoucí rostliny i ve slabších obdobích roku. Tato směska k tomu může trochu napomoci.

Směs pro čmeláky (9946)

Hobby novinky v sortimentu - Směs pro čmeláky (9946) Směs pro čmeláky je speciální směs atraktivních medonosných rostlin zařazená do kolekce Nektar párty, určená pro jarní výsevy osiva. Cílem je zajistit biologickou rozmanitost s delší dobou kvetení pro čmeláky. Směs vyžaduje slunné stanoviště, dorůstá do výšky přibližně 80 cm. Základem směsi osiva je řepka, hořčice, svazenka, komonice, brutnák, ředkev a další pro čmeláky atraktivní plodiny jako ostálka, jetel a další. Vyséváme ji od března do konce dubna, nejlépe na slunečné stanoviště. I pozdější výsevy, v průběhu května, nám zakvetou, ale ne již tak bohatě jako včasné výsevy. Optimální výsevek je 20 až 30 gramů na 10 m2. Kvetení probíhá od května do září. Výsevem směsky pro čmeláky na zahrádce pomůžeme přírodě zajistit jim dostatečnou pastvu. A nejen pro ně. Na své si přijdou i různí další opylovači, jako včely medonosné, včely samotářky a také motýli. Pomůžeme–li takto včelám, čmelákům, motýlům a jinému opylujícímu hmyzu přečkat období, kdy je příroda skoupá na zdroje výživy, odmění se svou činností v květech kulturních i planě rostoucích rostlin po celou vegetační sezonu, pomohou nám zajistit budoucí úrodu ovoce, zeleniny i mnohých zemědělských plodin a také zajistí pestrost naší přírody. Správná a všestranná zahrada by měla čmelákům nabídnout kvetoucí rostliny i ve slabších obdobích roku. Tato směska k tomu může trochu napomoci.

Směs pro motýly (9947)

Hobby novinky v sortimentu - Směs pro motýly (9947) Směs pro motýly je speciální, velmi pestrá směs atraktivních medonosných rostlin zařazená do kolekce Nektar párty, určená pro jarní výsevy osiva. Cílem je zajistit biologickou rozmanitost s delší dobou kvetení pro motýly. Směs vyžaduje slunné stanoviště, dorůstá do výšky přibližně 100 cm. Kvete od konce května do září. Vyséváme ji od března do konce dubna. I pozdější výsevy osiva, v průběhu května, nám zakvetou, ale ne již tak bohatě jako včasné výsevy. Optimální výsev semen je 20 až 30 gramů na 10 m2. Kvetení probíhá od května do září. Výsevem směsi pro motýly na zahrádce pomůžeme přírodě zajistit těmto krasavcům dostatečnou pastvu a přilákáme je na naši zahrádku. Na své si však přijdou i různí další opylovači, jako včely medonosné, včely samotářky a také čmeláci. Připravíme-li motýlům pravidelnou pastvu, budeme se někdy i divit, kolik se nám jich na zahrádce objeví. A možná nás i přinutí se chvíli zastavit a v klidu je pozorovat.

Svazenka vratičolistá Profa (9948)

Hobby novinky v sortimentu - Svazenka vratičolistá Profa (9948) Svazenka je odolná jednoletá bylina s modrofialovými květy vysoká cca 50 cm, zařazená do kolekce Nektar párty. Kvete po celé léto a velkým množstvím květů láká včely, čmeláky a další opylovače. Je významnou medonosnou plodinou, navíc má velmi příznivý vliv na půdní strukturu. Vyséváme jako hlavní plodinu od března nebo jako následnou meziplodinu až do počátku srpna. Optimální výsev semen je 20 gramů na 10 m2. Kvetení probíhá od května do října. Svazenka je navíc zajímavou a krásnou květinou letničkou, hodí se dokonce i k řezu do vázy. Výsevem svazenky na zahrádce nejen pomůžeme přírodě zajistit dostatečnou pastvu čmelákům, včelám a mnoha dalším opylovačům, ale také prospějeme půdě na naší zahrádce. Při rytí zjistíme, jak je půda kořenovým systémem rostlin „načechraná“ a jak se snadněji rozpadá. A jako zelené hnojení poskytuje dostatek organické hmoty a zkvalitňuje půdu.

Hobby novinky v sortimentu – osivo a semena SEMO

Facebooktwitter