Medonosné rostliny – brutnák lékařský, komonice bílá, svazenka vratičolistá

29. 3. 2017

Medonosné rostliny - brutnák lékařský, komonice bílá, svazenka vratičolistá

Každý medonosný květ se počítá! Zvlášť v dnešní době moderních trávníkových zahrad.
Chybí vám ten známý uklidňující pocit ze slunečného dne plného klidu a bzučení včel v korunách rozkvetlých stromů a luk? Zahrádkaříte a sníte o pořádné úrodě, která je na včelách závislá víc, než se vám může zdát? Tak neváhejte a udělejte si radost. Medonosnými rostlinami si rozsvítíte vlastní zahradu a současně poskytnete včelám pastvu v období, kdy přestanou kvést dřeviny. Tyto květiny jsou totiž nejen krásné pro naši zahradu, ale i velmi lákavé pro včely a motýly. Stačí si jen vybrat z pestré palety. Sáhněte například po brutnáku lékařském, komonici bílé či svazence vratičolisté. Pojďte se seznámit:

Brutnák lékařský (Borago officinalis)

Pochází z jižní Evropy a je hezký i užitečný. Jako léčivka se využívá po staletí: nať, květy i semena.

Používá se ve formě odvaru a působí pozitivně při chorobách ledvin, posiluje srdce, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, podporuje hojením ran a spálenin. Lze ji užít i jako podpůrný prostředek při revma. V gastronomii se pak využívají čerstvé květy (jedlé květy) a mladé listy brutnáku jsou vhodné třeba do salátů a pomazánek.

Včelaři jej zase řadí mezi vynikající rostliny, které poskytují opylovačům dostatek pylu i nektaru. Zahrádkáři ocení, že brutnák snáší sestříhán po odkvětu a bez problém obráží a znova květe (remontuje).

Výhodou brutnáku lékařského je i fakt, že tato rostlina umožňuje postupný výsev (s odstupem 14 dní až 2 měsíců), takže jej lze využít pro načasování kvetení. Tím se prodlouží sklizeň a opylovači nestrádají ani v období, kdy je nedostatek jiných plodin (podletí a podzim až do mrazů). Za příznivých zim se rostlina sama vysemeňuje a přežívá do jara. Vzhledem k tomu, že tyto rostliny tvoří velké množství zelené hmoty, dají se s úspěchem využít na zelené hnojení. V podstatě jedinou nevýhodou této rostliny je v tuzemských podmínkách problematické získávání osiva.

Komonice bílá (Melilotus albus)

U této léčivky, která má původ v tuzemsku, se používá kvetoucí nať.

Blahodárně působí například při bolestech hlavy, migrénách, bronchiálních katarech, nervovém napětí, užívá se i v prostředcích při trombóze, ředění krve a revmatických bolestech. Užívanou formou je odvar, mast nebo tinktura. Velmi opatrní ale buďte při dávkování daných preparátů!

Pro včely představuje komonice bílá vynikající nektarodárnou a pylodárnou rostlinu a má i poměrně dlouhou dobu kvetení. V dobrých podmínkách remontuje a poskytuje opylovatelům pastvu (až 4 měsíce).
Navíc jde i o dobrou meliorační plodinu pro zlepšení půdní struktury a její zásobování vzdušným dusíkem.

Svazenka vratičolistá (Phacelia tanacetifolia)

Tato plodina pocházející ze Severní Ameriky je významná při zlepšování půdních vlastností, tedy na zelené hnojení. Přispívá tak ke zlepšení struktury půdy a obsahu humusu i odplevelování pozemků.
Stejně tak jde i o vynikající plodinu pro opylovače. Těm poskytuje nektar i pyl. V době kvetení je proto vyhledávaná nejen včelamičmeláky, ale i dalšími druhy hmyzu.

Svazenka je vynikající nenáročnou plodinou pro postupné výsevy a prodloužení období kvetení od jarních měsíců až do mrazů.

Udělejte svou zahradu nejen krásnou, ale i „živou“ zahradu! Přejeme Vám hodně úspěchů.

Facebooktwittergoogle_plus