Okurka salátová Lili F1 získala prestižní ocenění

11. 9. 2020

Okurka salátová Lili F1 získala prestižní ocenění

Velice nás potěšilo, že další ze smržických odrůd získala prestižní ocenění Award of Garden Merit. Toto ocenění každoročně uděluje zájmové sdružení British Royal Horticultural Society (RHS) pouze odrůdám, které se pěstitelsky osvědčily v podmínkách Britských ostrovů. Tentokrát byla oceněna polní okurka salátová Lili F1 z našeho šlechtitelského programu. Jde o velmi odolnou a výnosnou odrůdu určenou pro pěstování nejen na poli, ale také na přirychlování v otevřených fóliovnících. Nositelkami ocenění z předešlých let jsou okurka hadovka Emilie F1, paprika Amy a baby paprička Hamík. Všechny tyto odrůdy se těší velké oblibě nejen mezi českými zahrádkáři, ale také na evropském trhu.

Okurka salátová Lili F1

Okurka salátová Lili F1 je hybridní, nepartenokarpická, raná okurka typu High Mark II. Rostlina je středně vzrůstná, má převážně samičí kvetení. Nepřerůstající plod je středně dlouhý (23 až 24 cm), geneticky nehořký. Barva plodu v tržní zralosti je tmavozelená, s bílými řídkými ostny. Plody jsou odolné k deformacím a mají dobrou skladovatelnost. Má velmi dobrý zdravotní stav. Je určena pro pěstování na poli a pro přirychlování ve folnících.

Award of Garden Merit

Award of Garden Merit (AGM awards)Cena za zásluhy o zahradu je dlouhodobě každoročně udělovanou cenou vybraným odrůdám od britské The Royal Horticultural Society. Ceny se udělují každoročně již od roku 1922 zahradním rostlinám (stromům, zelenině a okrasným rostlinám) po pokusech jejichž cílem je posoudit výkonnost rostlin v podmínkách pěstování ve Velké Británii. Zkoušky trvají rok nebo i více let, v závislosti na typu rostliny, a jsou prováděny v Královské botanické zahradnické zahradě ve Wisley (The Royal Horticultural Society Garden in Wisley), dalších botanických zahradách a u zahradníků. Zkušební zprávy jsou pak k dispozici jako brožury a také na webových stránkách. Odrůdy jsou každoročně testovány, a v případě, že se rostliny staly pro zahradníky nedostupnými, nebo byly nahrazeny lepšími odrůdami, jsou nahrazeny.

Ceny pomáhají pěstitelům

Účelem udělování cen AGM awards je pomoci zahradníkům při výběru. Tato cena je udělována pouze rostlinám, jejichž:

  • Osivo – sadba musí být dostupná pro zahradníky.
  • Odrůda musí mít vynikající kvalitu pro zahradní dekorace nebo u ovoce a zeleniny musí mít výborné užitné hodnoty (výnos a chuť).
  • Musí mít dobrý zdravotní stav, nesmí být zvlášť citlivé na škůdce nebo choroby.
  • Nesmí vyžadovat vysoce specializované pěstební podmínky nebo péči.
  • Musí být stabilní.

 

Okurka salátová Lili F1 získala prestižní ocenění

Okurka salátová Lili F1 získala prestižní ocenění

 

Okurka salátová Lili F1 získala prestižní ocenění

Okurka salátová Lili F1 získala prestižní ocenění

Facebooktwitter