Proso krmné merkantil – novinka v hobby sortimentu

3. 4. 2018

Proso krmné merkantil (8520), krmivo pro ptáky, proso krmné žluté - obr. 1

Hobby sortiment osiva jsme nově rozšířili o proso krmné merkantil, nejčastěji se používá jako krmivo pro exotické ptáky. Proso krmné žluté je určeno k přímému zkrmování nebo jako přídavek do krmiva, má vysoký obsah křemíku. Správné a kvalitní přírodní krmivo je důležité pro chov ptáků. Krmivo je díky složení z různorodosti semen dokonalým zdrojem krmiva pro papoušky, andulky nebo kanáry. V současné době nabízíme z krmiv pro ptáky zatím proso krmné. Nejčastěji se proso jako krmivo používá pro krmení exotického ptactva, ale může být i kvalitním krmivem pro drůbež, praseta i ryby. Lze použít jako zelené krmivo a prosná sláma i plevy mají také vysokou krmnou hodnotu. Proso se zkrmujte dle potřeby ptáků a zajistěte dostatečný příjem vody. Proso seté žluté je určeno k přímému zkrmování nebo jako přídavek do krmiva. Je výjimečné díky vysokému obsahu křemíku, který posiluje kůži, srst a vazivové tkáně, obsahuje také hodně železa, draslíku, zinku, hořčíku a fosforu a vitaminů B1 a B2.

Proso a jeho historie

Proso krmné merkantil (8520), krmivo pro ptáky, proso krmné žluté - obr. 2 Patří stejně jako pšenice a ječmen k nejstarším plodinám, původně pochází z Číny, východní Asie a Indie, kde se pěstovalo kolem roku 3 tis. př. n. l. Pravděpodobně bylo hlavní obilovinou do raného novověku, ale bylo vytlačeno pšenicí, žitem, později rýží a kukuřicí. Proso bylo jednou z hlavních obilovin Slovanů, kteří proso konzumovali v podobě výživných kaší, placek a polévek. Naproti tomu staří Řekové a Egypťané uměli z jáhel udělat chléb, pivo a lihoviny. Germánské národy znaly proso od Slovanů. Svědčí o tom některé zvyky v Německu (původní oblasti Slovanů), kde se při křtu podával prosný chléb.

Proso

Proso krmné merkantil (8520), krmivo pro ptáky, proso krmné žluté - obr. 3 Proso (Panicum) patří do rodu jednoděložných rostlin z čeledi lipnicovitých. Rostliny jsou jednoleté nebo vytrvalé byliny, jsou rozšířené v tropech, subtropech a teplých částech mírného pásu. Stébla rostou do výšky 20 až 400 cm, čepele listů jsou většinou ploché, květy v klasech a tvoří latu, plodem je obilka. Proso má více než 400 druhů. V České republice se vyskytuje proso seté (Panicum miliaceum), které pochází z Mongolska. Jedná se o obilninu, jejíž obilky se používají jako potraviny (jáhly) a krmivo pro exotické ptactvo nebo jako příměs krmiv.

Pěstování prosa

Pěstování prosa probíhá podobně jako u ostatních obilovin, jeho výhodou je, že se sklízí až po sklizni obilnin. Jedná se o teplomilnou plodinu citlivou na mráz, ale méně náročnou na vláhu. Měla by se pěstovat v zemině s dobrou zásobou živin. Má významnou roli jako plodina s krátkou vegetační dobou, pěstuje se i jako meziplodina a krycí plodina pro jeteloviny. Nerovnoměrné dozrávání prosa mírně komplikuje jeho sklizeň.

Jáhly se získávají loupáním prosa

Loupáním semen prosa se získávají jáhly, které jsou nejčastějším produktem pro lidskou výživu. Tyto žluté kuličky o průměru cca 1 mm se používají vařené k přípravě tradičních českých pokrmů (jahelník, jahelná kaše a jahelné škubánky) nebo dochází k vločkování. Jahelná mouka se používá k výrobě jahelných těstovin, přídavek do jiných potravinářských a pekařských výrobků (chléb, pečivo, sušenky), v domácnosti hlavně pro pečení chlebových placek. Prodloužit krátkou trvanlivost této mouky můžeme její extrudací. Jáhly jsou chutné a lehce stravitelné, obsahují bílkoviny (12 %), tuky (4 %) a sacharidy (68 %). Jsou vhodné pro sportovce, studenty, děti, rekonvalescenty a těžce pracující. Jejich výživová hodnota se vyrovná ovesným vločkám a neobsahují lepek (gluten), proto jsou vhodné pro bezlepkovou dietu. Jáhly byly z jídelníčku vytlačeny rýží.

Proso jako krmivo

Nejčastěji se proso jako krmivo používá pro krmení exotického ptactva, ale může být i kvalitním krmivem pro drůbež, prasata i ryby. Lze použít jako zelené krmivo a prosná sláma i plevy mají také vysokou krmnou hodnotu.

  • Chovatelské potřeby.
  • Proso seté žluté je určené pro exotické ptáky.
  • Používá se jako doplňkové krmivo pro exoty.
  • Zkrmujte dle potřeby ptáků a zajistěte dostatečný příjem vody.
  • Proso seté žluté je určeno k přímému zkrmování nebo jako přídavek do krmiva.
  • Proso používejte k výrobě krmiv nebo k přímému zkrmování, je vhodné i jako pamlsek.
  • Je výjimečné díky vysokému obsahu křemíku, který posiluje kůži, srst a vazivové tkáně, obsahuje také hodně železa, draslíku, zinku, hořčíku a fosforu a vitaminů B1 a B2.

Facebooktwittergoogle_plus