Roubování

HOBBY, informace -roubování

Roubování okurek, rajčat, paprik, melounů nebo lilků – o tom všem se v tomto článků dovíte podrobnější informace. Roubování okurek není žádná novinka, ale osvědčený a zahrádkářům známý postup. Podobně pak používání roubovaných sazenic rajčat a paprik získává stále více na popularitě mezi zahrádkáři. Roubovaná zelenina má oproti klasické zelenině ze semen hned několik výhod. Kombinací silných kořenů podnože a vhodné naroubované odrůdy vznikne rostlina s unikátními vlastnostmi. Roubovanou zeleninu můžete pěstovat na záhoně, ve skleníku, ale také ve velkém květináči na balkoně.

V čem roubování vlastně spočívá?

V podstatě jde o zkombinování dvou rostlin do jedné za účelem využití jejich pozitivních vlastností.

Slovník pojmů

Podnož k roubování

Podnož je nižší část roubované rostliny. Ve výsledku z ní zbude jen část stonku a kořeny. Podnož volíme podle její odolnosti vůči půdním patogenům, vitality a celkové vhodnosti pro místní pěstební podmínky. Součástí nové kolekce Roubuj s námi jsou v našich porostech ověřené podnože:

Štěp, roub nebo také roubovanec

Štěp, roub nebo také roubovanec je horní částí roubované rostliny. Volíme jej dle vhodnosti pro místní pěstební podmínky a kvality plodů.

Roubovací klipsy

Roubovací klips je silikonová nebo plastová spojka, která slouží k dočasnému spojení podnože a roubovance. Pro různé druhy zelenin jsou v nabídce různé klipsy:

Děložní listy

Děložní listy jsou první dva listy dvouděložných rostliny, které se objevují ihned po vyklíčení osiva. Až následně na rostlinách narůstají pravé listy, které jsou většinou tvarem odlišné.

Proč roubovat?

  • Podnože mají podstatně vyvinutější kořenový systém, který je navíc rezistentní vůči fuzariózám.
  • Robustní kořeny podnoží pronikají hluboko do půdy a snadněji nacházejí vodu a živiny.
  • Roubované rostliny rostou bujně a vitálně.
  • Roubovanci vykazují i vysokou toleranci k chladu a méně vyrovnané závlaze.
  • Díky podnoži má rostlina možnost plodit bez přestávky po celou sezónu. Například rajčata můžete pěstovat na dva výhony – silné kořeny podnože to zvládnou.
  • Díky podnoži snáší rostlina i zhoršené klimatické podmínky a je odolnější k suchu.
  • Pokud nemáme k dispozici dostatečně velký pozemek, abychom mohli dodržovat doporučené střídání plodin, může nám pomoct pěstování rostlin naroubovaných na odolných podnožích.
SEMO - roubování okurek

Minisprint naroubována na tykvi Sprinter F1 (vlevo) a Minisprint F1 pravokořenná rostlina (vpravo).

Proč roubovat svépomocí?

Pokud si sami roubujeme, můžeme si zvolit i odrůdu, která se nám líbí a která je vhodná pro naše klimatické podmínky. Tato výhody vyvažuje pracnost vlastního roubování oproti nákupu hotových sazenic. Série podrobných návodů vám poradí, jak na to:

Roubování okurek

Roubování okurek

Roubování paprik

Roubování paprik

Roubování rajčat

Roubování rajčat