Novinky v sortimentu 2021/2022

Novinky v sortimentu - široký výběr osiva a semen zeleniny, bylinek, květin letniček a trvalek z naší produkce.

Novinky v sortimentu osiva a semen – široký výběr osiva a semen zeleniny, bylinek, květin letniček a trvalek z naší produkce. Základ našeho sortimentu tvoří osvědčené odrůdy osiv zeleniny, květin a bylinek, který jsme doplnili o atraktivní novinky. Hobby sortiment společnosti SEMO je určený pro nejširší zahrádkářskou veřejnost. Jeho součástí je již tradičně i řada novinek, které jsme pro Vás pro doplnění sortimentu vyšlechtili a vybrali od jiných šlechtitelských firem, abychom doplnili léty osvědčený sortiment naší společnosti SEMO a.s. Díky naší práci Vám v řadě barevných sáčků, která zahrnuje 577 odrůd zeleniny a 411 odrůd květin, léčivých a aromatických rostlin, přinášíme 19 novinek osiva zeleniny a květin.

více informací méně informací

 

S potěšením a zároveň s neskonalou pokorou k naší profesi Vám představujeme nový barevný katalog, který zahrnuje kompletní a ucelený sortiment semen zeleniny, bylinek a květin. Jako každý rok se i letos můžete těšit na novinky, z nichž většina je z našeho šlechtění.

Zelenina – osivo a semena

Paprika roční Goldus F1 (SM-GE) (2595)

Paprika roční Goldus je raný hybrid vhodný pro intenzivní polní pěstování, ale i pro pěstování ve fóliovnících a sklenících. Silnostěnné plody jsou jehlancovitého tvaru a sklízíme je především v technické zralosti, kdy jsou světle zelené. Jsou vhodné pro střednědobé skladování. Mezi přednosti odrůdy patří tolerance k chladu, k vysokým teplotám i k bakterióze. Právě díky těmto přednostem dává vyrovnané sklizně až do zámrazu.

Paprika roční Rafaelus F1 (SM-RAF) (2594)

Paprika roční Rafaelus F1 je nová hybridní kápie, která v našem sortimentu nahrazuje papriku Rafaela. Opět se jedná o velmi ranou kápii se širším jehlancovitým plodem,v technické zralosti mají plody barvu zelenou, v botanické tmavě červenou. Plody mají 2 až 3 komory, šířka stěny je 6 mm. Stejně jako jeho předchůdkyně je i Rafaelus primárně určen na sklizeň plodů v botanické, červené zralosti. Pevné plody dobře snáší transport i krátkodobé skladování. Jsou vhodné na přímý konzum i na odjadřincování papriky a následnou sterilaci. Paprika Rafaelus se vyznačuje vysokým výnosem a odolností k půdním houbovým chorobám i bakterióze. Doporučujeme ho pro pěstování ve volné půdě a ve fóliovnících. Pro pěstování ve skleníku není vhodný.

Tykev k roubování okurek i melounů Bolt F1 (SM TETxSU) (4041)

Tykev k roubování okurek i melounů Bolt F1 je zařazena do kolekce Roubuj s námi, Bolt je nová podnož vyšlechtěná speciálně pro roubování okurek a melounů – mezidruhový kříženec Cucurbita maxima x C. moschata typu Tetsukabuto. Semenáčky této podnože rostou velmi vyrovnaně a zároveň mají silnou dužnatou lodyhu, což jsou podstatné faktory usnadňující roubování. Tykev Bolt je vysoce tolerantní k vadnutí způsobenému houbami Fusarium, Pythium i Rhizoctonium. Naroubované rostliny mají bujnější vzrůst, vyšší násadu plodů, odolnost k chladu či jiným stresům a také výrazně delší životnost oproti pravokořenným okurkám či melounům.

Okurka setá salátová Snack F1 (SM-13/19) (2412)

Okurka setá salátová Snack F1 je velmi raná, výnosná hybridní odrůda určená pro produkci lahůdkových mini okurek o délce 10 cm. Pro produkci těchto okurek je nutné sklízet denně, maximálně obden. Je vhodná také pro sklizeň plně narostlých plodů o délce 15 až 17 cm. Plody jsou tmavozelené, tupě zakončené, geneticky nehořké. Mají pevnější slupku a jsou krátkodobě skladovatelné. Odrůda je vhodná pro celoroční pěstování ve sklenících, fóliovnících a plastových tunelech.

Hrách setý dřeňový Cedrik (1072)

Hrách setý dřeňový Cedrik je pozdní, velkozrnná odrůda zahradního hrachu poskytující velmi lahodné tmavozelené hrášky. Rostliny jsou vyššího vzrůstu. Lusk je široký, tupě zakončený, dlouhý 8 cm a obsahuje 7 až 8 zrn. Je rezistentní k PEMV (Virová mozaika hrachu), PSbMV (Pea Seed-borne Mosaic Virus), Fusarium rasa 1, 2 a padlí.

Ředkvička Purpura F1 (3473)

Ředkvička Purpura F1 je velmi raná hybridní fialová ředkvička pro celoroční pěstování. Od starší nehybridní odrůdy Lilana se liší mírně tmavší fialovou barvou bulviček, které jsou také větší a tvarově i velikostně vyrovnanější. Jedná se o velmi raný hybrid, který je vhodný i pro časné jarní rychlení. Díky odolnosti k vybíhání ji můžeme
vysévat od časného jara, přes léto až do podzimu.

Ředkvička Belana F1 (3477)

Ředkvička Belana F1 je raná hybridní ředkvička s kulatými bulvičkami sněhově bílé barvy. Belana má větší, velikostně i tvarově vyrovnané bulvičky odolné k praskání i vyšeptávání. Její nať je tmavá, středně nízká. Tato nová hybridní ředkvička je také velmi odolná k vykvétání a můžeme ji tak doporučit pro celoroční pěstování, včetně
nejranější jarních i problematických letních výsevů.

Ředkvička Stalagnit F1 (HRD 37/19) (3478)

Ředkvička Stalagnit F1 je raná bílá podlouhlá ředkvička typu Rampouch. Oproti odrůdě Rampouch je výrazně ranější, a to až o 10 dní. Jeho vřetenovitě válcovitá bulvička je větší (8 až 12 cm) a má jemnější chuť. Nať je vyšší a mohutnější. Stalagnit je odolný k vyšeptávání i praskání. Podstatná je i jeho velmi vysoká odolnost k vybíhání, která z něj dělá ideální ředkvičku i pro problematické letní výsevy.

Salát hlávkový Kamenex (SM-KAM) (3701)

Salát hlávkový Kamenex je raná odrůda hlávkového salátu se středními hlávkami (250 až 300 g) a zelenými hladkými listy. Listy jsou pevné, silné a křehké. Nereaguje na délku dne předčasným vybíháním, lze pěstovat po celý rok, v zimním a předjarním období v rychlírnách (skleníky, fóliovníky, pařeniště), ve volné půdě od jara až do pozdního podzimu.
Doporučený spon je 25 × 30 cm. Vyniká při jarním rychlení a pěstování ve volné půdě i bez netkané textilie. Typově nahrazuje Kamex a Citrin. Vyniká vysokou odolností proti plísni salátové, velmi dobrou skladovatelností a vysokou tolerancí vůči podehnívání.

Salát hlávkový Hakon (SM-HAK) (3807)

Salát hlávkový Hakon je středně raná odrůda hlávkového salátu s velkými hlávkami o hmotnosti 350 až 450 g. Listy jsou žlutozelené, mírně bublinaté, pevné, silné a křehké. Nereaguje na délku dne předčasným vybíháním a lze jej pěstovat po celý rok. V zimním a předjarním období v rychlírnách (skleníky, fóliovníky, pařeniště), od jara až
do pozdního podzimu ve volné půdě. Doporučujeme zejména pro pěstování ve volné půdě od jara až do podzimu. Doporučený spon je 30 × 30 cm. Typově nahrazuje Maraton. Vyniká vysokou odolností proti plísni salátové, velmi dobrou skladovatelností a vysokou tolerancí vůči podehnívání.

Salát hlávkový Saturion (SM-MET) (3834)

Salát hlávkový Saturion je středně raný velkohlávkový salát s hlávkou o hmotnosti 400 až 600 g. Listy jsou světle zelené, hladké, pevné a křehké. Nereaguje na délku dne předčasným vybíháním, lze jej pěstovat po celý rok od jara do podzimu. Velmi dobře snáší vysoké teploty, doporučujeme pěstování zejména v letních měsících. Doporučený spon
je 30 × 30 cm. Typově nahrazuje Jupiter a Maršálus. Vyniká vysokou odolností proti plísni salátové, velmi dobrou skladovatelností a vysokou tolerancí vůči podehnívání.

Salát hlávkový Batavus (SM-BAT) (3885)

Salát hlávkový Batavus je raný salát typu Batávia s velmi pevnou hlávkou o hmotnosti 300 až 400 g. Vhodný pro celoroční pěstování ve volné půdě, včetně pozdního jarního rychlení. Velmi dobře snáší i použití netkaných textilií. Vyniká vysokou odolností proti plísni salátové, velmi dobrou skladovatelností a vysokou tolerancí vůči podehnívání.

Květiny letničky a trvalky – osivo a semena

Směs trvalek Zahradní slavnost (9978)

Směs trvalek Zahradní slavnost patří do kolekce Květinový koberec, směs je složená z 12 dvouletek a 21 trvalek, propojuje venkovskou zahradu s navazující loukou. Snadno a bez plotu budete začátkem léta procházet mezi květy chrpy, máku, kopretin i lupiny. Letní atmosféru doplní i vůně večernice, která přivábí nejednoho nočního motýla. Časem se připojí kokarda, mavuň, hvozdík a další léty prověřené trvalky. Vyséváme v červnu až červenci, směs kvete v příštím roce od konce května. Výška rostlin je 30 až 100 cm.
Složení směsi: Chrpa, večernice vonná, koniklec, zlateň, lupina, kopretina, mavuň, kokarda, atd.

Směs letniček Energie života (9977)

Směs letniček Energie života patří do kolekce Květinový koberec, směs je složená ze 7 letniček, které nám svojí sytou a jasnou barvou představují rozkvetlou energii okamžiku.
Květy v podání žlutých a červených tónů aksamitníku, cínie, krásnoočka a titónie nás nenechají v klidu. Letničky vyséváme od dubna do června, doba květu je červenec až září, vždy v závislosti na výsevu. Výška květinového koberce je 60 až 90 cm.
Složení směsi: Cínie, aksamitník, krásnoočko, titónie, měsíček, atd.

Krásenka zpeřená Gazebo Mix (9205)

Krásenka zpeřená Gazebo Mix – krásenka zpeřená je typickou letničkou venkovských zahrádek, která kvete po celé léto až do prvních mrazíků. Je především součástí letničkových směsí, kde vytváří jemně barevnou škálu středně velkých květů. Rostlina svým habitem nevšedně doplňuje květinové kompozice ve váze a pro její poměrně dlouhou trvanlivost ji můžeme doporučit i k řezu. Vyžaduje slunnou a záhřevnou polohu. Rostliny z počátku za sucha zavlažujeme, později jsou na vláhu méně náročné. Odstraněním odkvetlých květů prodloužíme délku kvetení. Odrůda je ve směsi bílých a růžově kvetoucích rostlin. Výška rostliny je 60 cm.

Tykev okrasná Ga Ga Ga F1 (SM 131/19) (9208)

Tykev okrasná Ga Ga Ga F1 je hybridní odrůda tykve typu crookneck vytvářející keříček. Plody jsou protáhle hruškovitého tvaru se zahnutým krkem. Mají žlutou barvu, pro dekorativní účely doporučujeme nechat plně vyzrát až do barvy oranžové. Mladé plody jsou jedlé, plně vyzrálé plody jsou určené pro dekoraci.

Kolekce osiva K dekoraci

Tykev cuketa Trend F1 (SM) (9201)

Tykev cuketa Trend F1 patří do kolekce K dekoraci. Trend je první partenokarpická cuketa, která nepotřebuje k vývoji plodů oplodnění. Plody jsou kulaté, světle zelené s pevnější dužninou, která při přezrávání pomaleji měkne. Nejlahodnější jsou mladé plody o průměru 8 až 10 cm. Vegetační doba do první sklizně 55 až 65 dní. Trend má rozkladitější a vzrůstnější keříčky než klasické cukety. Pěstujte ji proto v širším sponu – cca 150 × 100 cm. Vyzrálé plody jsou vhodné k dekoraci a na malování.

Tykev Gran Gigante (9197)

Tykev Gran Gigante patří do kolekce K dekoraci. Grand Gigante je ideální tykev pro podzimní svátek Halloween. Kulatý, hladký a pevný plod váží okolo 8 až 12 kg, pokožka je lesklá, jasně oranžová. Dužnina je kompaktní, oranžová. Vhodná pro konzervování.

Tykev Yellowboys F1 (SM) (9199)

Tykev Yellowboys F1 patří do kolekce K dekoraci. Tato tykev je vhodná pro Halloween. Plody o hmotnosti 6 až 8 kg jsou výrazně oranžové pokožky s atraktivním žebrováním. V průběhu růstu jsou zelené a zbarvují se do oranžové až při dozrávání. Pokožka je dostatečně pevná, ale není tvrdá, takže se dobře vykrajuje. Vyniká vysokou tvarovou vyrovnaností plodů. Sytě oranžová dužnina je vhodná pro kuchyňskou úpravu, zejména je vynikající na dýňové polévky. Ve srovnání s Yellowgirls jsou plody vyšší, větší a oválné.

Tykev Yellowgirls F1 (SM) (9198)

Tykev Yellowgirls F1 patří do kolekce K dekoraci. Yellowgirls má plody o hmotnosti 4 až 6 kg jsou ploše kulaté, s výrazně oranžovou pokožkou s atraktivním žebrováním. V průběhu růstu jsou zelené a zbarvují se do oranžové až při dozrávání. Díky své velikosti je velmi vhodná pro děti k vyřezávání na Halloween, pokožka je dostatečně pevná, ale není tvrdá. Má velmi vysokou tvarovou vyrovnanost plodů. Sytě oranžová dužnina je vhodná pro kuchyňskou úpravu, zejména je vynikající na dýňové polévky. Plody jsou nižší základny a spíše široké.

více informací méně informací