BIO

BIO - speciální kolekce zeleniny a květin

Kolekce SEMO BIO – Pro Vás, pro které je život v souladu s přírodou prioritou, jsme připravili kolekci SEMO BIO. Tato semena jsou určena pro pěstování v systému ekologického zemědělství dle standardů KEZ platných v České republice. Semenářské porosty BIO osiv byly založeny na pozemcích hospodařících v BIO systému. V průběhu jejich pěstování, sklizně i zpracování nebyly použity žádné chemické látky. Semena SEMO BIO splňují nejvyšší parametry kladené na výrobky z bioprodukce. BIO osivo z kolekce SEMO BIO je baleno v sáčcích ze stoprocentně recyklovaného papíru. Odrůdy BIO osiv a semen najdete v aktuálním ceníku.

více informací méně informací

Kolekce SEMO BIO

Kolekce SEMO BIO zahrnuje zejména BIO semena a je vcelku rozsáhlá, obsahuje již 20 položek BIO osiv a bude se rozrůstat o další. Do této kolekce BIO osiv jsme zařadili:

Cibule zimní Gerda (bio) (0591b)

Cibule zimní Gerda (bio) je zimní naťová cibule původem ze severovýchodní Asie. Gerda je mrazuvzdorná, dvouletá až vytrvalá cibule, s jemnou cibulovou chutí a léčebnými účinky srovnatelnými s jinými cibulovitými rostlinami. Oproti cibuli kuchyňské má v nati 2x větší obsah vitamínu C. Využívá se celoročně k řezu natě a jako velmi raná lahůdková cibule, je vhodná i na svazkování. Drobně nakrájené silné duté stvoly se přidávají do pokrmů podobně jako pažitka, uplatní se zejména v čínské a italské kuchyni. Díky obsahu fytoncidů a silic příznivě ovlivňuje trávení a obranyschopnost organismu. V okolíku květů se často vytvářejí rozmnožovací cibulky. Tuto zimní cibuli vyséváme od března nebo v červenci až září přímo na záhon, po vzejití vyjednotíme na hnízda po 3 až 4 rostlinách ve sponu 20 × 2 až 3 cm.

Hrách setý dřeňový Oskar (bio) (1004b)

Hrách setý dřeňový Oskar (bio) je velmi raná odrůda hrachu zahradního, vynikající pro samozásobení. Porost dosahuje výšky 60 – 80 cm, rostliny jsou silné, bohatě olistěné, se světle zelenými listy. Lusk je dlouhý asi 10 cm, ostře ukončený, prohnutý, s 10 – 12 zrny v lusku. Zrno je velké, tmavě zelené, HTS 220 g. Je vhodný pro zahrádkáře (má dlouhé lusky a velké zrno) i pro velkopěstitele (kvalitní surovina pro mrazírny i konzervárny). Hrách Oskar dosahuje nadprůměrné výnosy zeleného zrna.

Hrách zahradní Progress 9 (bio) (1097b)

Hrách zahradní Progress 9 (bio) je velmi raná odrůda hrachu zahradního, vynikající pro samozásobení. Porost dosahuje výšky 60 – 80 cm, rostliny jsou silné, bohatě olistěné, se světle zelenými listy. Lusk je dlouhý asi 10 cm, ostře ukončený, prohnutý, s 10 – 12 zrny v lusku. Zrno je velké, tmavě zelené, HTS 220 g. Hrách Progress vhodný pro zahrádkáře (má dlouhé lusky a velké zrno) i pro velkopěstitele (kvalitní surovina pro mrazírny i konzervárny). Dosahuje nadprůměrné výnosy zeleného zrna.

Kopr vonný Plain (bio) (1606b)

Kopr vonný Plain (bio) je výnosná odrůda s jemnou kořenitou chutí a bohatou zelenou hmotou. Rostlina je středně vysoká, v plném růstu 80 – 100 cm, středně olistěná s jasně zeleným listem. Konzumní část je list, který se řeže s celou mladou 15 – 20 cm vysokou rostlinou u země. Sklizenou nať lze dobře sušit ve stínu, při umělém dosoušení nesmí teploty překročit 35 °C. Kopr vonný Plain se používá pro nakládání zeleniny, např. okurek, se rostliny sbírají až v květu. Vegetační doba tohoto kopru je 65 až 75 dní, ze 100 m² lze sklidit 100 – 140 kg zelené hmoty. Má výhodný poměr listů k celkové hmotě rostliny.

Mrkev obecná Nantes 5 (bio) (2202b)

Mrkev obecná Nantes 5 (bio) je tradiční oblíbená odrůda rané karotky s delším, téměř válcovitým kořenem, tupě ukončeným. Povrch je hladký, červenooranžový. Dužnina je jemná, výborné chuti, červenooranžová, často se světlejším středem. Plastická odrůda pro rané sklizně. Ze 100 m² lze sklidit 290 – 310 kg kořenů. Vegetační doba 115 – 125 dní.

Okurka setá salátová Marketmore (bio) (2406b)

Okurka setá salátová Marketmore (bio) je křupavá tmavě zelená polní okurka válcovitého tvaru, jejíž plody sbíráme převážně o velikosti 15 až 20 cm. Na rozdíl od jiných odrůd si plody této salátovky zachovávají svou velikost a tvar i za špatných klimatických podmínek a nedeformují se. Okurka Marketmore vyniká velmi dobrým zdravotním stavem. Při pravidelném sběru se můžete z úrody těšit celé léto.

Pažitka pravá Praga (bio) (2802b)

Pažitka pravá Praga (bio) je raná, vysoce výnosná odrůda, vhodná k rychlení, hrnkování i polnímu pěstování. Vyniká vysokým obsahem vitaminu C. Listy jsou silnější, delší, tmavozelené, ostřejší chuti. Pažitka Praga je velmi výnosná. Vegetační doba do první sklizně z volných ploch je 120 dní, při rychlení 22 až 30 dní. Při polním pěstování dává tato pažitka 5 až 7 sklizní.

Petržel zahradní kořenová Efez (bio) (3006b)

Petržel zahradní kořenová Efez (bio) je středně raná a svým využitím univerzální odrůda kořenové petržele. Její kořeny jsou velmi hladké, vyrovnané, se svěží barvou. Díky výbornému zdravotnímu stavu je Efez vhodná k dlouhodobému skladování. Výrazná tolerance k padlí i alternáriu činí Efez ideální i k celoročnímu svazkování. Pro normální velikost kořenů doporučujeme standardní výsev 100 semen na m2, na řidší výsev 80 semen na m2 reaguje vytvořením maxi kořenů vhodných i na sušení a mražení.

Ředkvička Kvintara F1 (bio) (3410b)

Ředkvička Kvintara F1 (bio) je velmi raná univerzální „celoroční“ ředkvička vhodná pro jarní, letní i podzimní pěstování. Kulaté bulvičky jsou mohutné, tvarově i velikostně vyrovnané, odolné k praskání, vyšeptávání a vykvétání.

Řeřicha zahradní (bio) (3601b)

Řeřicha zahradní (bio) je jemná listová zelenina vhodná hlavně k rychlení v zimním a předjarním období. Sklízíme mladé rostlinky vysoké 4 až 6 cm. Vyséváme nahusto do truhlíků, misek či jiných pěstebních nádob. Sejeme na povrch substrátu a nezasypáváme. Výborným pěstebním substrátem je buničitá vata. Udržujeme přiměřenou vlhkost a teplotu 15 až 18°C. Tuto řeřichu nehnojíme. Sklízíme ji 7 až 14 dní od výsevu odřezáváním celých rostlin těsně nad povrchem substrátu. Z 1 m² pěstební plochy získáme 0,3 až 0,4 kg zelené hmoty.

Salát hlávkový Král Máje 1 (bio) (3805b)

Salát hlávkový Král Máje 1 (bio) je tradiční odrůda jarního salátu se středně velkou, dobře uzavřenou hlávkou a světle zeleným listem. Typickým znakem je červenání okrajů vrcholových listů při nižších teplotách. Odrůda má střední odolnost vůči vybíhání.

Salát hlávkový Merkurion (bio) (3831b)

Salát hlávkový Merkurion (bio) je vynikající středně raný salát s velkou hlávkou. Listy má tuhé, hráškově zelené. Velmi plastická odrůda pro celoroční pěstování, která dobře snáší chlad i vysoké teploty. Tento salán Merkurion má perfektní zdravotní stav.

Salát hlávkový Smeraldo 2 (bio) (3841b)

Salát hlávkový Smeraldo 2 (bio) je odrůda určená pro polní pěstování z přímých výsevů. Hlávka je kulovitá, pevná a velmi dobře uzavřená, světle zelená, při dozrávání až bělavá. Je středně odolná proti vybíhání do květu a chorobám, je vhodná pro postupnou sklizeň. Přímý výsev od začátku března do konce července.

Salát listový Karminova (bio) (3864b)

Salát listový Karminova (bio) je raná odrůda listového salátu s tmavě červenými, jemně zkadeřenými listy typu Lolo Rossa. Vyniká jako ozdoba různých pokrmů včetně salátových mís. Je odolná proti vybíhání a vhodná pro celoroční polní pěstování.

Špenát setý Matador (bio) (3902b)

Špenát setý Matador (bio) je osvědčená odrůda tmavolistého špenátu. Listy jsou středně velké, rozkladité a s tupou špičkou. Špenát Matador můžeme použít pro podzimní i jarní výsev, spolehlivě přezimuje a je značně odolný proti vybíhání do květu. Svými růstovými vlastnostmi je velmi vhodný pro velkovýrobu.

Tykev cuketa Startgreen F1 (bio) (0611b)

Tykev cuketa Startgreen F1 (bio) je výnosný raný hybrid cukety s pravidelnými, rovnými a hladkými plody tmavě zelené barvy. Rostlina je keříčkovitého vzrůstu, kompaktní. Tykev cuketa Startgreen vyžaduje pravidelnou sklizeň mladých plodů. Doporučuje se výsev ve sponu 120 – 150 × 80 cm. Vegetační doba je do první sklizně 55 až 60 dní. Ze 100 m² lze sklidit 500 až 700 kg dle způsobu sklizně.

Tykev olejná Eso (bio) (4004b)

Tykev olejná Eso (bio) je naše velmi výnosná odrůda tykve olejné s plazivou lodyhou. Bezslupkatá semena této tykve Eso jsou větší a mají tmavší barvu než u odrůdy Apetit. Odrůda se vyznačuje vyrovnaným zráním plodů.

Tykev velkoplodá Goliáš (bio) (4002b)

Tykev velkoplodá Goliáš (bio) je plazivá rostlina mohutného vzrůstu s kulovitými až oválnými plody, ohnivě oranžové barvy s oranžovou jemnou, nasládlou dužninou silnou 3 až 5 cm. Plod dosahuje hmotnosti 20 až 50 kg. Odrůda je určená pro jednorázovou sklizeň v botanické zralosti. Spon je 200 × 100 cm. Plody jsou vhodné pro přímý konzum, kuchyňskou úpravu, konzervaci kompotováním, na džemy i jako krmivo pro domácí zvířata. Nejvhodnější odrůda na zavařování.

Tykev velkoplodá Hokkaido Orange (bio) (4075b)

Tykev velkoplodá Hokkaido Orange (bio) je plazivá rostlina s jasně oranžovými plody ploše kulovitého tvaru, o průměru 20 až 25 cm. Předností odrůdy je vysoký podíl dužniny k semeníku a vysoký obsah karotenu. Hokkaido je chutná, všestranně využitelná tykev, oceňovaná ve vegetariánské kuchyni a v přípravě racionální výživy.

Vodnice Purple Top Milan (bio) (4102b)

Vodnice Purple Top Milan (bio) se vysévá od března do poloviny srpna. Velmi nenáročná zelenina, vyžaduje vlhčí prostředí. Používá se pro přímý konzum, je skladovatelná od listopadu do ledna. BIO semena pro ekologickou produkci, jsou vhodná i k nakličování.

více informací méně informací