Choroba rajčat – hnědý stonek, vadnutí listů

PoradnaKategorie dotazu: HOBBY TRHChoroba rajčat – hnědý stonek, vadnutí listů
Naďa Ziková položil(a) se před 3 roky

Dobrý den, můžete prosím poradit, co může být příčinou vadnutí a následné uhynutí rajčat? Můžu poslat i foto. Děkuji 

Odpověď
konecna Personál odpověděl(a) před 3 roky

Vážená paní Ziková,
zašlete prosím fotografie celé rostliny a detailů, optimálně i s popisem pěstování a názvy odrůd na obchod@semo.cz. Pokud jsou napadeny listy, tak prosím přiložte fotografii listu zespoda i seshora. 

konecna Personál odpověděl(a) před 3 roky

Vážená paní Ziková,
podle fotografií to vypadá na sklerociniové vadnutí/hnilobu (Hnědý stonek s podélnými „jizvami“. Listy výše od poškozeného stonku žloutnou a vadnou, jinak jsou samy o sobě bez známek nějakého napadení). Je to houbová choroba, která přežívá v půdě. Pokud stonek v místě poškození rozříznete, nejprve najdete takovou „polorozpadlou“ strukturu. V pozdější fázi vývoje již sklerocinia, kterými se houba rozmnožuje. Ta vypadají podobně jako „myší bobky“. Rostliny proti této infekci nelze nijak chránit. Rostlinu vytrhněte a hlavně ji nekompostujte – doslova byste si tím zasela infekci na další roky. Této chorobě prospívá teplé a vlhké klima skleníku. Doporučujeme tedy pravidelné střídání plodin a pěstovat odrůdy odolné ke sklerociniu – Sakura, na rozdíl od Tornáda, mezi ně podle vaší zkušenosti evidentně nepatří.
Jako „lapač infekcí“ funguje v půdě svazenka – infekce napadá její mladé rostliny. Ty je pak potřeba ještě před květem zarýt, než se houba stihne rozmnožit. Tím se snižuje koncentrace potenciální infekce v půdě a zároveň do půdy dodáte zelenou hmotu. Pokud tedy do skleníku neplánujete sít/sázet nějakou náhradu, doporučili bychom vám zasít svazenku.

Facebooktwitter