Otrhávání listů celeru

PoradnaKategorie dotazu: HOBBY TRHOtrhávání listů celeru
Radek Bohmalský položil(a) se před 3 měsíci

Dobrý den,
prosím Vás,chtěl bych se zeptat jestli se listy celeru které jsou padlé na zem mají otrhávat a  zda je dobré dělat kolem celeru jamky?Mám odrůdu maxim a zdá se mi,že ještě ani náznak bulvy.Nať mám krásně velkou,narostlou.Děkuji Vám za odpověď s přáním pěkného dne,Radek Bohmalský

Odpověď
konecna Personál odpověděl(a) před 3 měsíci

Vážený pane Bohmalský,
celer začíná obvykle vytvářet bulvu až od srpna. Zdravá a bohatá nať je tedy v tomto období vynikající základ. Podpoříte jej pravidelným přihnojování ledkem v intervalu 14 dnů a bohatou zálivkou, což letos v průběhu léta zatím není problém.
Dříve se doporučovalo listy otrhávat. Ve velkovýrobě se však vždy pěstovalo bez otrhávání. Pokud však listy leží na vlhké zemi, hrozí případná infekce septoriózou, takže v letošním počasí by to smysl mohlo mít. Pokud tedy chcete přeci jen listy likvidovat, vzhledem k vlhkému počasí nedoporučujeme listy otrhávat, ale raději okrajovat. Při odtržení listu z bulvy vzniká přímo na ní rána – potenciální místo pro vnik infekce. Pokud však list odkrojíte cca 0,5 cm nad bulvou, pro rostlinu bude již zbytečný a sama jej nechá zaschnout. Případná infekce se pak nedostává přímo na bulvu a srdéčko. 
Pokud jste bulvy nevysadil příliš hluboko, rozhodně kolem bulvy nedělejte jamky a přestaňte již také s okopávkou. Nyní by i sebemenší oděrka na malé bulvě vytvořila ránu, tedy následně jizvu. Zde může dojít případně k infekci. Navíc jizva neroste, takže by se vám následně mohly vytvořit pokřivené bulvy.

Facebooktwitter