Pálivé a sladké papriky v jednom foliovníku? Pěstování po dvou rostlinách?

PoradnaKategorie dotazu: HOBBY TRHPálivé a sladké papriky v jednom foliovníku? Pěstování po dvou rostlinách?
Pavel Kalivoda položil(a) se před 4 roky

Dotaz k společnému pěstování pálivých a sladkých paprik
Při nákupu sazenic sladkých paprik ( AMY, Slovana  aj.) a silně pálivé HABANERO RED mne prodejce v zahradnictví upozornil, že pokud budu sladké papriky pěstovat ve fóliáku s pálivými, mohou pálivé papriky po sprášení se sladkými způsobit fakt, že i sazenice sladkých paprik budou mít pálivé plody. Na vašich stránkách jsem nalezl informaci, že izolace je nutná v případě pěstování cukrové kukuřice. Protože jsem se s tím nesetkal u paprik, prosím o informaci, zda k tomu může dojít.
Dotaz k pěstování sazenic paprik po dvou
V literatuře se doporučuje pěstovat sladké papriky ve sponu cca 50/40 po dvou, na sáčkách osiv to uváděno není. Prosím o informaci, zda je pěstování sazenic paprik po dvou lepší než po jedné.
Děkuji

Odpověď
konecna Personál odpověděl(a) před 4 roky

Vážený pane Kalivodo,
prodejce měl pravdu. Pokud budete pěstovat v jednom foliovníku sladké i pálivé papriky stejného rodu, tj. Capsicum annuum (například Ostry F1, Dráky F1, Pálivec, Ohnivec), jsou pálivé plody pravděpodobnější než u vaší varianty. HABANERO RED je však rodu Capsicum chinense, sladké zeleninové papriky zase rodu Capsicum annuum. K tomuto mezidruhovému křížení sice dochází méně často, ale stejně může nastat. V semenech a placentě se pak může pálivost projevit.
Literatura o pěstování po dvou rostlinách nelhala – za určitých okolností to může být výhodné. Dříve se využívalo především v polních podmínkách, ve velkovýrobě – hlavně u vzrůstnějších odrůd. Pro pěstování na zahrádce to však smysl nemá – rostlinám to ubírá prostor. Je jednodušší pěstovat po jedné rostlině a raději jim poskytnout oporu. Rostliny si nebudou konkurovat a budou silnější. 

Facebooktwitter