Petržel a mrkev – jaké odrůdy volit do těžké půdy?

PoradnaKategorie dotazu: HOBBY TRHPetržel a mrkev – jaké odrůdy volit do těžké půdy?
Tomáš Prudký položil(a) se před 2 roky

Dobrý den , již několik let na nové zahradě se nám nedaří vypěstovat slušnou petržel. Máme středně těžkou až těžkou půdu. Našel jsem si odrůdu Orbis, Každopádně vždy seji 2 odrůdy- přece jenom kdyby…… Jakou mě ještě doporučíte? U všech v popiscích není napsáno určení. A když už jsme u toho zajímala by mě i mrkev.
Díky moc za spolupráci Tom.

Odpověď
konecna Personál odpověděl(a) před 2 roky

Vážený pane Prudký,
velmi dobré výsledky i v těžších půdách má poměrně nová odrůda EFEZ – jde o polopozdní odrůdu s velmi dobrým zdravotním stavem. Nepoškozené kořeny jsou výborně skladovatelné. V těžších půdách se pak dobře daří i rané odrůdě ATIKA. Ta je odolná k rzivosti a podehnívání kořenů, a to i ve vlhkých letech a těžších půdách. 
U mrkve pak záleží o jaký typ máte zájem – o karotku nebo pozdní mrkve na dlouhodobé skladování? Jako univerzální a velmi kvalitní odrůdu můžeme doporučit ranou odrůdu JITKA F1 – netrpí zelenáním hlav, má velmi dobrý výnos. Dobře snáší delší ponechání na poli, kdy nepraská, a i dlouhodobé skladování. Do opravdu těžkých a jílovitých půd pak lze doporučit odrůdu CHAMARE, která má kratší, ale silnější kořen. Díky tomu se kořeny tolik nevětví a nepotřebuji tedy tak do hloubky zpracovanou půdu. Je však vhodná na střednědobé skladování.
Obecně při pěstování kořenové zeleniny v těžších půdách doporučujeme pěstovat na hrůbcích. Návod, jak je brzy zjara připravit, najdete na našem Instagramu. Samozřejmostí je pak protrhávání rostlin, aby měly kořeny dostatek prostoru pro svůj vývoj. U mrkve je pak velmi důležitá bohatá a hlavně pravidelná zálivka – předejdete tím praskání kořenů.

Facebooktwitter