Dobrý den. Máme v půdě ve skleníku houbu způsobující nádorovitost košťálovin. Mělo by význam zasažený záhon oset ředkví olejnou už nyní brzy zjara (konec března) tak abych na stejné místo po 6-7 týdnech (v květnu) mohla zasadit zeleninu? (Jde o nevytápěný skleník, ale už v něm začínají vzcházet ředkvičky.) Předem děkuji za odpověď.
Spory houby nádorovitosti přežívají v půdě ve velmi hojném množství i 10 a více let. Až na výjimky napadají všechny brukvovité rostliny, včetně plevelů.
Definitivní zničení všech spor z půdy asi není možné. Pokud již máte půdu zamořenou, je ochrana dosti problematická, lépe je kombinovat více opatření současně (poctivé střídání plodin – brukvovité po sobě nejdříve za 4-5 let, použití dusíkatého vápna, propařování půdy, udržování pH půdy kolem 7, výsev ředkve olejné…). Je také nutné dávat pozor na přenos na jiné pozemky – zemina na nářadí, botách, sazenice. Ve skleníku se nabízí i řešení výměny půdy.
Ředkev olejná funguje tím způsobem, že „probudí“ spory v půdě, ale ty nemohou do jejich kořenů proniknout, množit se a škodit. Tím tohoto patogena v půdě omezuje. Je ovšem potřeba, aby rostliny řádně prokořenily půdu. Měsíc na jaře je málo. Je lépe ji vyset v pozdním létě a na podzim, jako meziplodinu.