Žloutnutí listů u sazenic rajčat

PoradnaKategorie dotazu: HOBBY TRHŽloutnutí listů u sazenic rajčat
Barbora položil(a) se před 4 roky

Dobrý den, máme doma předpěstovaná rajčata z Vašich semen. Rostliny jsou velké zhruba 40 cm a začali jim odspodu žloutnout listy. Listy mají tmavou (hnědou žilnatinu) a mírně okraje, jinak jsou žluté. Rostliny máme zatím pouze vevnitř. Prosím o radu, zda se jedná o špatnou výživu pro rostliny nebo zda se může jednat o plíseň. Děkuji

Odpověď
konecna Personál odpověděl(a) před 4 roky

Dobrý den, paní Barboro,
podle vašeho popisu jsou rostliny pravděpodobně přerostlé a podvyživené (trpí nedostatkem dusíku, možná i draslíku). Řešení záleží na tom, kdy plánujete vysazovat. Pokud ještě před zmrzlými, tak je už nepřesazujte. Nestihli by prokořenit a bal by se při výsadbě rozpadal. Raději tak nyní přihnojte Kristalonem Start, po týdnu opakujte. Nepřemokřujte. Pokuste se udržet nižší teploty, aby rostliny zpomalily růst (den 15-18, noc 12-15 °C). Po výsadbě určitě přikryjte bílou netkanou textilií. 
Pokud ale plánujete výsadbu až po zmrzlých, rostliny přesaďte do větších květináčů (pro výšku 40 cm je optimální průměr květináče 10 cm). Sazenice do té doby stihnou prokořenit. 
V dalších letech je pak na zvážení zda osivo raději nevysévat později, než vysazovat přerostlé sazenice. 

Facebooktwitter